LOGONA Tandgel för Barn Funny Orange, 75 ml

Skonsam rengöring för starka mjölktänder

34 kr

(453 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 75 ml

I lager

Leverans senast torsdag, 08. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Utan fluor
  • För barn från 0 år
  • Barnvänlig, fruktig smak

Ofta köpt tillsammans med happybrush dentural® KIDS First Teeth Fluorfri Tandkräm, 75 ml

LOGONA Tandgel för Barn Funny Orange, 75 ml 34 kr (453 kr / l)
happybrush dentural® KIDS First Teeth Fluorfri Tandkräm, 75 ml 33 kr (440 kr / l)
Totalpris: 67 kr
Beskrivning

Tack vare den naturliga och fluorfria formuleringen med kiselgel, kalciumkarbonat och hydroxiapatit rengörs barnens mjölktänder inte bara skonsamt utan remineraliseras också. Den barnvänliga smaken av apelsin och mandarin gör det hela ännu roligare.

Användning:

  • Borsta tänderna en gång om dagen från den första mjölktanden och två gånger om dagen från 2-årsdagen, med en mängd i storlek av en ärta.
  • Rekommenderas vid tillräcklig fluortillförsel.
Artikelnr.: XEC-LOGO-246
Innehåll: 75 ml
EAN: 4017645001480
Tillverkarnr.: 246
Varumärke: LOGONA
Produktegenskaper: 100 % naturkosmetik, Fri från fluorid, Vegansk
Certifikat och kvalitetsmärkningar: NaTrue
Konsistens/administreringsform: Gel
Ingredienser (INCI)

Aqua, Glycerin, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Xylit, Hydrated Silica, Betaine, Algin, Disodium Cocoyl Glutamate, Hydroxyapatite, Sodium Cocoyl Glutamat, Calcium Carbonate, Maris Sal, Citrus Reticulata (Tangerine) Fruit Extract[1], Aroma[2], Limonene[2], Citrus Aurantium Peel Oil[2], Pinene[2], Linalool[2]

  1. aus kontrolliert biologischem Anbau
  2. från naturliga eteriska oljor
Juridisk information
Tillverkare: LOGOCOS Naturkosmetik GmbH & Co. KG, Zur Kräuterwiese 6, 31020, Salzhemmendorf, Tyskland, post@logocos.de, www.logocos.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för LOGONA Tandgel för Barn Funny Orange

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder