Mamuko Gröt med Rått Bovete Ekologisk, 200 g

Gröt på 100 % ekologiskt skalat råbovete

51 kr

(255 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 200 g

I lager från 14. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans tisdag, 20. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från 4 månader
  • Tillverkad av skalat rått bovete
  • Utan mjölk & salt

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ekologiska Babyburkar Päron med Blåbär, 190 g

Mamuko Gröt med Rått Bovete Ekologisk, 200 g 51 kr (255 kr / kg)
Alnatura Ekologiska Babyburkar Päron med Blåbär, 190 g 18 kr (95 kr / kg)
Totalpris: 69 kr
Beskrivning

Mamuko ekologisk gröt på rått bovete för bebisar från 4 månader

Gröt med Rått Bovete Ekologisk är ett utmärkt val som första tilläggskost. Tillverkad av 100 % ekologiskt odlat, skalat råbovete, och innehåller nyttiga kostfibrer – helt utan mjölk eller salt. Den milda, naturligt söta smaken passar perfekt för bebisar från 4 månader och kan enkelt integreras i den dagliga kosten.

Den varsamma bearbetningen gör att näringsämnena bevaras. Tillagningen är enkel och tar bara några minuter. Mamuko använder en särskild teknik som skyddar näringsvärdena och gör tillredningen nästan lika snabb som snabbgröt.

Gröt med Rått Bovete Ekologisk i korthet:

  • 100 % skalat råbovete
  • Snabb och enkel tillagning
  • Perfekt som tilläggskost
  • Utan mjölk och salt

Tillredningsrekommendation finns under fliken nedan.

Artikelnr.: XPI-Gami-bio025
Innehåll: 200 g
EAN: 4779032701068
Tillverkarnr.: BIO025
Varumärke: Mamuko
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 4 månader
För vem?: Spädbarn
Produktegenskaper: Fri från tillsatt salt
Certifikat och kvalitetsmärkningar: EU-/icke-EU ekologisk märkning
Förvaringsanvisning: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

100 % Bovete groddar[1]

  1. Bio
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1449 / 346 kj / kcal
Fett 2,1 g
  varav mättade fettsyror 0,5 g
Kolhydrater 70 g
  varav socker 0,8 g
Kostfiber 4,2 g
Protein 10 g
Salt 0 g
Anvisningar för tillagning och förvaring av Mamuko-gröt
Viktig information om åldersrekommendation för Mamuko barnmat
Mamuko tillagning Organic Porridge (20 g & 200 ml vatten)
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: BIOGAMI, Ltd., Kirtimų g. 59, , 02244, Vilnius LT, Lettland, toskana.dovanos@gmail.com, www.mamuko.lt

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Mamuko Gröt med Rått Bovete Ekologisk

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder