Töpfer Babycare Pflegecreme, 75 ml

Naturlig formula för ansikte och kropp

40 kr

(533 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 75 ml

Bara 3 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För känslig babyhud
  • Med ringblomma, Eko
  • Återfuktar

Ofta köpt tillsammans med Töpfer Babycare Sårskyddspasta, 75 ml

Töpfer Babycare Pflegecreme, 75 ml 40 kr (533 kr / l)
Töpfer Babycare Sårskyddspasta, 75 ml 63 kr (840 kr / l)
Totalpris: 103 kr
Beskrivning

Upptäck intensivvårdskrämen som varsamt skyddar och intensivt återfuktar ditt barns känsliga ansiktshud. Tack vare det värdefulla ekologiska vetekli-extraktet stödjer krämen hudens naturliga skyddsbarriär och tillför värdefulla näringsämnen. Den ekologiska ringblomman som ingår ger ditt barns känsliga hud en liten paus, medan högkvalitativ ekologisk olivolja ger ytterligare vård.

Artikelnr.: XPI-TOE-6005010
Innehåll: 75 ml
EAN: 4006303009647
Tillverkarnr.: 6005010
Varumärke: Töpfer
Produktegenskaper: 100 % naturkosmetik, Fri från silikoner, Fri från syntetiska doftämnen, Fri från mikroplast, Fri från parfym, 100 % växtbaserad
Hudtyp: Känslig hud
Certifikat och kvalitetsmärkningar: Ekologiskt certifierad enligt EU:s ekologiska förordning, ECOCERT - Cosmos Natural, EU-ekologiskt sigill
Konsistens/administreringsform: Lotion
Kroppsområde: Hela kroppen, Ansikte, Hud
Ingredienser (INCI)

Aqua, Glyceryl Stearat Citrat, Cetyl Alcohol, Glycerin, Glycerin Soja Oil[2], Caprylic/Capric Triglyceride, Distarch Phosphate, Triticum Vulgare (Wheat) Bran Extract[2], Calendula Officinalis Flower Extract[2], Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[2], Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[2], Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[2], Tricaprylin, Xanthan Gum, Glycerin, Caprylate, Sodium Citrate, Levulinic Acid, P-Anisic Acid, Sodium Hydroxyde, Citric Acid, Sodium Levulinate, Parfum, Limonene[1], Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil[1], Vanilin[1]

  1. naturliga eteriska oljor
  2. ingredienser från kontrollerat ekologiskt jordbruk
Juridisk information
Tillverkare: Töpfer GmbH, Heisinger Straße 6, 87463, Dietmannsried, Tyskland, www.toepfer-babywelt.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Töpfer Babycare Pflegecreme

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder