Töpfer - Modersmjölksersättning, tillskottsnäring och kosmetika

Ekologisk barnmat och certifierad naturlig kosmetika

Sedan 1911 har Töpfer producerat ekologisk barnmat och högkvalitativ naturkosmetik i den tyska regionen Allgäu. Med produkter som modersmjölksersättning, tillskottsnäring, gröt, babyvård och kosmetik för mammor stöttar varumärket familjer på ett ansvarsfullt sätt i vardagen med små barn.

Handla efter kategorier

Filtrera och sortera

Pris Rekommenderad ålder från (barnmat) För vem? Produktegenskaper Hudtyp Hårtyp Certifikat och kvalitetsmärkningar Höjdpunkter
Filter

Töpfer: 1 - 30 av 34 artiklar

Ekologisk Modersmjölksersättning Baserad På Getmjölk PRE

Töpfer Ekologisk Modersmjölksersättning Baserad På Getmjölk PRE, 400 g

  • Från födseln
  • Ekologisk getmjölk från Allgäu-regionen
  • Innehåller endast laktos som huvudsaklig kolhydrat
172 kr (430 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ziegenhaferglück Getmjölksgröt Fullkornshavre, Eko

Töpfer Ziegenhaferglück Getmjölksgröt Fullkornshavre, Eko, 200 g

  • Från 6 månaders ålder
  • Krämig & mild konsistens
  • Med vitaminer & kalcium
57 kr (285 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologisk Modersmjölksersättning Baserad på Komjölk 1

Töpfer Ekologisk Modersmjölksersättning Baserad på Komjölk 1, 600 g

  • Från födseln
  • Som enda livsmedel eller tillskott
  • Med omega-3 & omega-6
160 kr (267 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Buchizauber Mjölkgröt Bovete, Eko

Töpfer Buchizauber Mjölkgröt Bovete, Eko, 400 g

  • Från 6 månaders ålder
  • Med järn, jod & vitaminer
  • Snabb att tillaga & klumpfri
57 kr (143 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Ekologisk Rispudding

Töpfer Ekologisk Rispudding, 200 g

  • Från den 5:e levnadsmånaden
  • Med bifido-kulturer
  • Glutenfri
32 kr (160 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologisk Tillskottsnäring Baserad på Komjölk 2

Töpfer Ekologisk Tillskottsnäring Baserad på Komjölk 2, 600 g

  • Efter 6 månader
  • Krämigt recept
  • Tillfredsställer åldersanpassat
154 kr (257 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Babycare Vind & Väder Ringblomssalva

Töpfer Babycare Vind & Väder Ringblomssalva, 75 ml

  • För känslig babyhud
  • Bildar en skyddande hinna
  • Med ekologiskt sheasmör
40 kr (533 kr / l)

Leverans till 23. oktober

Ekologisk Tillskottsnäring Baserad På Getmjölk 2

Töpfer Ekologisk Tillskottsnäring Baserad På Getmjölk 2, 400 g

  • Från 7 månader
  • Med ekologisk mjölk från Allgäu-regionen
  • Med Omega-3 & Omega-6
172 kr (430 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Kornzauber Gröt Tre Sorters Spannmål, Eko

Töpfer Kornzauber Gröt Tre Sorters Spannmål, Eko, 200 g

  • Från 5 månaders ålder
  • Utan tillsatt socker
  • Snabb att blanda & klumpfri
34 kr (170 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologisk Tillskottsnäring Baserad På Komjölk 3

Töpfer Ekologisk Tillskottsnäring Baserad På Komjölk 3, 600 g

  • Från den 10:e levnadsmånaden
  • Med omega-3- & omega-6-fettsyror
  • Perfekt efter amning
154 kr (257 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologisk Mjölkgröt Tre Korn Äpple & Päron

Töpfer Ekologisk Mjölkgröt Tre Korn Äpple & Päron, 200 g

  • Från den 6:e levnadsmånaden
  • Med bifido-kulturer
  • Innehåller gluten & mjölk
36 kr (180 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Haferwölkchen Mjölkgröt Havre-Äpple, Eko

Töpfer Haferwölkchen Mjölkgröt Havre-​Äpple, Eko, 400 g

  • Från 6 månaders ålder
  • Fruktig & mild smak
  • Med 4 utvalda bifidokulturer
57 kr (143 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Grießwölkchen Mjölkgröt Vetegryn, Eko

Töpfer Grießwölkchen Mjölkgröt Vetegryn, Eko, 400 g

  • Från 6 månaders ålder
  • Snabb att blanda & klumpfri
  • Med vitaminer, kalcium, järn & jod
57 kr (143 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Sonnengrieß Gröt Vetegryn Äpple & Banan, Eko

Töpfer Sonnengrieß Gröt Vetegryn Äpple & Banan, Eko, 200 g

  • Från 6 månaders ålder
  • Med 4 värdefulla bifidokulturer
  • Utan tillsatt socker & mjölkfri
34 kr (170 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Mjölkgröt Frukter Äpple-Banan-Apelsin Ekologisk

Töpfer Mjölkgröt Frukter Äpple-​Banan-​Apelsin Ekologisk, 200 g

  • Från den 6:e levnadsmånaden
  • Med tillsatta bifidokulturer
  • Innehåller gluten & ekologisk mjölk
34 kr (170 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Babycare Bodylotion

Töpfer Babycare Bodylotion, 150 ml

  • För känslig babyhud
  • Mild & återfuktande
  • Med ekologisk olivolja & ekologiskt vetekli
57 kr (380 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Hydrolyserad Spädbarnsnäring Baserad På Komjölk HA PRE

Töpfer Hydrolyserad Spädbarnsnäring Baserad På Komjölk HA PRE, 600 g

  • Perfekt från födseln
  • Innehåller nedbrutet protein
  • Perfekt för kompletterande utfodring
195 kr (325 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologisk Tillskottsnäring för Barn Baserad på Komjölk

Töpfer Ekologisk Tillskottsnäring för Barn Baserad på Komjölk, 500 g

  • Från den 12:e månaden
  • Ger värdefulla mineraler
  • Med vitamin D
120 kr (240 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Min Första Ekologiska Müsli Äpple & Banan

Töpfer Min Första Ekologiska Müsli Äpple & Banan, 175 g

  • Från 8:e levnadsmånaden
  • Med äpple- & bananflingor
  • Innehåller gluten
42 kr (240 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Babycare Pflegecreme

Töpfer Babycare Pflegecreme, 75 ml

  • För känslig babyhud
  • Med ringblomma, Eko
  • Återfuktar
40 kr (533 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Handkräm

Töpfer Handkräm, 25 ml

  • Absorberas snabbt
  • Doftfri
  • Med vårdande ekologiskt sheasmör
22 kr (880 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Ekologisk Modersmjölksersättning Baserad På Getmjölk 1

Töpfer Ekologisk Modersmjölksersättning Baserad På Getmjölk 1, 400 g

  • Från födseln
  • Behagligt mild smak
  • Utan stärkelse
172 kr (430 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Babycare Vård- & Massageolja

Töpfer Babycare Vård-​ & Massageolja, 100 ml

  • För känslig babyhud
  • Återfuktar
  • Med ekologisk olivolja
66 kr (660 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Havregrynsgröt Fullkorn Ekologisk

Töpfer Havregrynsgröt Fullkorn Ekologisk, 175 g

  • Från 6:e levnadsmånaden
  • Utan mjölk & tillsatt socker
  • Innehåller gluten
28 kr (160 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Babycare Sårskyddspasta

Töpfer Babycare Sårskyddspasta, 75 ml

  • För känslig babyhud
  • Vattenfri formulering
  • Med hög zinkhalt
63 kr (840 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Babycare Vårdlotion Sensitiv

Töpfer Babycare Vårdlotion Sensitiv, 150 ml

  • För känslig barnhud
  • Intensivt återfuktande
  • Närande egenskaper
57 kr (380 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Babyvård Klibad

Töpfer Babyvård Klibad, 150 ml

  • För känslig babyhud
  • Med ekologiskt vetekli-extrakt
  • Rengör & återfuktar varsamt
57 kr (380 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Töpfer Babycare Tandvårdsgel

Töpfer Babycare Tandvårdsgel, 50 ml

  • För mjölktänder
  • Med xylitol & kiseldioxid
  • Utan fluorider & tensider
68 kr (1 360 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Ekologisk modersmjölksersättning baserad på komjölk PRE

Töpfer Ekologisk modersmjölksersättning baserad på komjölk PRE, 600 g

  • Med Allgäu ekologisk mjölk
  • Beprövade Probifido®-bakterier
  • Innehåller endast laktos
128 kr 160 kr (213 kr / kg)

Leverans till 23. oktober

Ekologisk Spädbarnsnäring Baserad På Komjölk PRE Drickfärdig

Töpfer Ekologisk Spädbarnsnäring Baserad På Komjölk PRE Drickfärdig, 200 ml

  • Perfekt från födseln
  • Drickfärdig formulering
  • Innehåller laktos
28 kr (140 kr / l)

Leverans till 23. oktober