Töpfer Ekologisk modersmjölksersättning baserad på komjölk PRE, 600 g

Som enda näring eller tillskott

128 kr 160 kr -20%

(213 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 600 g

I lager från 16. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 22. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Med Allgäu ekologisk mjölk
  • Beprövade Probifido®-bakterier
  • Innehåller endast laktos

Ofta köpt tillsammans med Töpfer Ziegenhaferglück Getmjölksgröt Fullkornshavre, Eko, 200 g

Töpfer Ekologisk modersmjölksersättning baserad på komjölk PRE, 600 g 128 kr (213 kr / kg)
Töpfer Ziegenhaferglück Getmjölksgröt Fullkornshavre, Eko, 200 g 57 kr (285 kr / kg)
Totalpris: 185 kr
Beskrivning

Den ekologiska modersmjölksersättningen PRE baserad på komjölk är särskilt anpassad efter de specifika näringsbehoven hos nyfödda barn. Produkten är tillverkad av ekologisk mjölk från Allgäu och kan ges som komplement till bröstmjölk, men även användas som enda näring från födseln och fram till slutet av flaskperioden.

  • Ekologisk mjölk från Allgäu och noggrant kontrollerade ingredienser i ekologisk kvalitet
  • Innehåller DHA (enligt lagkrav för modersmjölksersättning) samt viktiga långkedjiga fleromättade omega-3- och omega-6-fettsyror
  • Beprövad receptur med Probifido®-blandning, som innehåller bakterier som förekommer naturligt i tarmen – i bruk sedan 50 år
  • Innehåller, precis som bröstmjölk, enbart laktos som huvudsaklig kolhydrat
  • Kan ges "ad libitum" (när som helst och så ofta barnet vill dricka)
Ålder Kokt vatten/måltid (ml) Skopor/måltid Färdig mängd (ml) Rekommenderade flaskmål per dag
1:a veckan* 60 2 70 5–7
2–4 veckor 90 3 100 5–7
5–8 veckor 150 5 170 4–5
3–4 månader 180 6 200 4–5
5 månader 210 7 230 3–4
Från 6 månader 210 7 230 1–3

*Om inte annat anges av läkare eller barnmorska.
En struken måttskopa motsvarar cirka 4,4 g Töpfer Ekologisk modersmjölksersättning PRE baserad på komjölk.

Innehåll: 600 g (2 × 300 g) – ger cirka 45 flaskor à 100 ml

Tillagning och information:
Följ noggrant anvisningarna för tillagning. Ytterligare information om modersmjölksersättning finns i fliken längre ner på sidan.

Allergiinformation:
Produkten innehåller fisk och produkter från fisk (D) samt mjölk och mjölkprodukter (G).

Artikelnr.: XPI-TOE-6053001
Innehåll: 600 g
EAN: 4006303008770
Tillverkarnr.: 6053001
Varumärke: Töpfer
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 0 månader
För vem?: Spädbarn
Certifikat och kvalitetsmärkningar: Bio-sigill
Förvaringsanvisning: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

Lättmjölk[2], Molkenerzeugnis[1], Pflanzliche Öle[1] (Palmöl[3], Solrosolja, Rapsolja), Lactose[1], Galaktooligosackarider från laktos[1], Skummjölkspulver[2], Öl aus der Mikroalge Schizochytrium sp., Öl aus Mortierella Alpina, Calciumcarbonat, Kaliumklorid, Cholinbitartrat, Natriumchlorid, Vitamin C, Eisensulfat, Zinksulfat, L-fenylalanin, L-tryptofan, Taurin, Kopparsulfat, Bifidobacteria kulturer (Bifidobacterium breve, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum), Vitamin E, L-Tyrosin, Vitamin A, Vitamin D, Natriumselenit, Niacin, Mangansulfat, Pantothensäure, Vitamin K, Vitamin B1, Vitamin B6, Kaliumjodat, Folsäure, Biotin, Vitamin B12

  1. Från ekologisk produktion.
  2. aus biologischer Erzeugung und Allgäuer Bio-Milch
  3. Bio-Palmöl aus nachhaltigem, ökologischem Anbau und biologischer Erzeugung
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 ml[1]
Energi 276 / 66 kj / kcal
Fett 3,3 g
  varav mättade fettsyror 1,1 g
  varav Enkelomättade fettsyror 1,6 g
  varav Fleromättade fettsyror 0,6 g
    varav Linolsyra (Omega-6) 534 mg
    varav α-Linolensäure (Omega-3) 47 mg
    varav Dokosahexaensyra 16 mg
    varav ARA (arakidonsyra) 16 mg
Kolhydrater 7,6 g
  varav socker 7,5 g
Kostfiber 0,5 g
Protein 1,3 g
Salt 0 g
Lactose 7,1 g
  varav Galactooligosaccharide (GOS) 0,5 g
L-karnitin 2,5 mg
  1. 100 ml trinkfertige Nahrung = 13,20 g Pulver (3 Messlöffel) + 90 ml Wasser
Ingredienser
Ingredienser per portion (100 ml)[1]
Vitamin A 65,4 µg
Vitamin D 1,5 µg
Vitamin E 1,7 mg
Vitamin K 7,3 µg
Vitamin C 15 mg
Vitamin B1 (Thiamin) 0,069 mg
Vitamin B2 (Riboflavin) 0,2 mg
niacin 0,5 mg
Vitamin B6 0,06 mg
Folsyra 15,6 µg
Vitamin B12 0,19 µg
Biotin 2 µg
Vitamin B5 (Pantothensäure) 0,49 mg
Natrium 26,2 mg
Kalium 86,5 mg
klorid 50,5 mg
Kalcium 50,8 mg
Phosphor 32,4 mg
Magnesium 5,8 mg
Eisen 0,56 mg
Zink 0,45 mg
Kopppar 0,051 mg
Mangan 0,014 mg
Fluorid 0,01 mg
Selen 3,2 µg
Jod 14,6 µg
Cholin 23 mg
Taurin 5 mg
Inositol 5,4 mg
  1. 100 ml trinkfertige Nahrung = 13,20 g Pulver (3 Messlöffel) + 90 ml Wasser
Viktig information om användning av modersmjölksersättning
Viktig information om baby- och barndrycker
Tips för tillagning av modersmjölksersättning
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Töpfer GmbH, Heisinger Straße 6, 87463, Dietmannsried, Tyskland, www.toepfer-babywelt.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Töpfer Ekologisk modersmjölksersättning baserad på komjölk PRE

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder