Alete medvetet Kvällsgröt Spannmål Banan-Kakao Ekologisk, 190 g

Läckert gourmetrecept för kvällstimmarna

22 kr

(116 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 190 g

I lager från 12. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans fredag, 16. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från den 8:e månaden
  • Utan tillsatt socker
  • 100 % palmolja fri

Ofta köpt tillsammans med Milupa Tillskottsnäring Mjölkgröt Lilla Finsmakaren Stracciatella, 400 g

Alete medvetet Kvällsgröt Spannmål Banan-Kakao Ekologisk, 190 g 22 kr (116 kr / kg)
Milupa Tillskottsnäring Mjölkgröt Lilla Finsmakaren Stracciatella, 400 g 64 kr (160 kr / kg)
Totalpris: 86 kr
Beskrivning

Med möra, finpurerade havreflingor, avrundade av den populära kombinationen av banan och kakao, är detta glas det perfekta valet för att stilla din stora hunger på kvällarna. Utan tillsatt socker*, bara naturlig sötma från ingredienserna används berikar det Recept.

Se flikarna nedan för viktig information om att lagra och mata mat på flaska.

Artikelnr.: XPI-HMA-70593
Innehåll: 190 g
EAN: 4251099705932
Tillverkarnr.: 70593
Varumärke: Alete medvetet
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 8 månader
För vem?: Spädbarn
Produktegenskaper: Fri från färgämnen, Fri från konserveringsmedel, Fri från tillsatt socker, Fri från palmolja
Certifikat och kvalitetsmärkningar: Ekologiskt certifierad enligt EU:s ekologiska förordning, EU-/icke-EU ekologisk märkning
Förvaringsanvisning: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

Trinkwasser, 7,6 % Bananpuré[1], 5,3 % Skummjölkspulver[1], 4,9 % Fullkornshavreflingor grovt malda[1], Risstärkelse[1], Rapsolja[1], kakaopulver[1], 0,5 % Thiamin (Vitamin B1)

  1. aus k.b.L.
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g per portion (190 g)
Energi 293 / 70 kj / kcal 557 / 133 kj / kcal
Fett 2 g 3,8 g
  varav mättade fettsyror 0,3 g 0,6 g
Kolhydrater 9,8 g 18,6 g
  varav socker 4 g 7,6 g
Kostfiber 0,8 g 1,5 g
Protein 2,7 g 1,5 g
Salt 0,08 g 0,15 g
Ingredienser
Ingredienser per 100 g per portion (190 g)
Vitamin B1 (Thiamin) 0,18 mg 0,34 mg
Natrium 32 mg 61 mg
Ytterligare information - Alete barnmat på burk
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Humana Vertriebs GmbH, Flughafenallee 17, 28199 , Bremen, Tyskland, www.humana.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alete medvetet Kvällsgröt Spannmål Banan-Kakao Ekologisk