Alete - Naturlig mat för bebisar

Tillverkade enligt tradition sedan 85 år tillbaka

Med Alete ger du ditt barn naturliga produkter, noggrant utvalda ingredienser och näring baserad på tradition. I 85 år har varumärket kombinerat naturliga ingredienser i tydliga recept för en medveten kost redan från början.

Handla efter kategorier

Filtrera och sortera

Pris Rekommenderad ålder från (barnmat) För vem? Produktegenskaper Certifikat och kvalitetsmärkningar
Filter

Alete: 1 - 30 av 38 artiklar

Alete medvetet Ekologisk Kvällsgröt Fullkorn Dinkelkex

Alete medvetet Ekologisk Kvällsgröt Fullkorn Dinkelkex, 190 g

  • Från den 6:e månaden
  • Utan tillsatt socker
  • 100% fri från palmolja
22 kr (116 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Mjölkspannmålsmåltid med Vaniljsmak

Alete medvetet Mjölkspannmålsmåltid med Vaniljsmak, 400 ml

  • Från 10 månader
  • 2 x 200 ml färdig måltid
  • 100 % palmolja fri
33 kr (83 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Mjölk- och Flingmåltid Kex

Alete medvetet Mjölk-​ och Flingmåltid Kex, 400 ml

  • Från den 10:e månaden
  • Utan palmolja
  • Med zink, jod, järn & kalcium
33 kr (83 kr / l)

Leverans till 19. oktober

Alete medvetet Babylasagne Ekologisk

Alete medvetet Babylasagne Ekologisk, 220 g

  • Från den 8:e månaden
  • Med små bitar
  • Perfekt som lunchmåltid
24 kr (109 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Barnkex

Alete medvetet Barnkex, 180 g

  • Från den 8:e månaden
  • Utan palmolja
  • Praktiskt format
30 kr (167 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Ekologisk Bar Banan Hallon Äpple

Alete medvetet Ekologisk Bar Banan Hallon Äpple, 25 g

  • Från 3 år
  • Utan tillsatt socker
  • Fri från artificiella smakämnen
9 kr (360 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Grönsakslasagne Ekologisk

Alete medvetet Grönsakslasagne Ekologisk, 250 g

  • Från 1 år
  • Med bitar
  • Läckra grönsaker
23 kr (92 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Mjölkspannmålsmåltid Banan

Alete medvetet Mjölkspannmålsmåltid Banan, 400 ml

  • Från 10 månader
  • 2 x 200 ml färdig måltid
  • Gluten- & palmoljafri
33 kr (83 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Färgglada Ekologiska Potatisgrönsaker med Ekologisk Kyckling

Alete medvetet Färgglada Ekologiska Potatisgrönsaker med Ekologisk Kyckling, 250 g

  • Från 1 år
  • Inget tillsatt salt eller socker*
  • Med bitar
23 kr (92 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologiska Trädgårdsgrönsaker med Ekologisk Kalkon

Alete medvetet Ekologiska Trädgårdsgrönsaker med Ekologisk Kalkon, 250 g

  • Från 1 år
  • Med bitar
  • Med libbsticka & persilja
23 kr (92 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologiska Grönsaker med Spagetti & Ekologisk Kalkon

Alete medvetet Ekologiska Grönsaker med Spagetti & Ekologisk Kalkon, 250 g

  • Från 1 år
  • Inget tillsatt salt eller socker*
  • Med bitar
23 kr (92 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Ekologisk Pasta med Tomat Färskostsås

Alete medvetet Ekologisk Pasta med Tomat Färskostsås, 250 g

  • Bebisar från 1 år
  • Utan tillsatt salt
  • Med bitar
23 kr (92 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Makaroner i Broccoligrädde Ekologisk

Alete medvetet Makaroner i Broccoligrädde Ekologisk, 220 g

  • Från den 8:e månaden
  • Med små bitar & utan tillsatt salt
  • Perfekt som lunchmåltid
24 kr (109 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Ekologisk Frukt-Flingbar Banan Äpple

Alete medvetet Ekologisk Frukt-​Flingbar Banan Äpple, 25 g

  • Från 3 år
  • Med sötma från frukt
  • Utan smakförstärkare
9 kr (360 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologiska Gräddade Grönsaker med Makaroner

Alete medvetet Ekologiska Gräddade Grönsaker med Makaroner, 250 g

  • Från 1 år
  • Utan tillsatt salt & socker*
  • Vegetariskt recept med bitar
23 kr (92 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologisk Pasta med Gräddade Grönsaker & Ekologiskt Fläsk

Alete medvetet Ekologisk Pasta med Gräddade Grönsaker & Ekologiskt Fläsk, 190 g

  • Från den sjätte månaden
  • Utan färgämnen & konserveringsmedel
  • Fri från tillsatt socker* & smakämnen
22 kr (116 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologisk Obsties Låbärsbanan med Yoghurt

Alete medvetet Ekologisk Obsties Låbärsbanan med Yoghurt, 20 g

  • Från 3 år
  • För mellanmål och när du är på språng
  • Skonsamt producerad
34 kr (1 700 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologisk Obsties Jordgubbsbanan med Yoghurt

Alete medvetet Ekologisk Obsties Jordgubbsbanan med Yoghurt, 20 g

  • Från 3 år
  • Fruktigt mellanmål
  • Glutenfritt
34 kr (1 700 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Dinkelkex Ekologisk

Alete medvetet Dinkelkex Ekologisk, 125 g

  • Från 10 månader
  • Perfekt för däremellan
  • Utan bordssocker & palmolja
30 kr (240 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Barn-chokladkex

Alete medvetet Barn-​chokladkex, 180 g

  • Från 8 månader
  • Formad för små händer
  • 4 färska förpackningar med 8 kakor vardera
30 kr (167 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologiska Snittar Fullkorn & Röda Frukter

Alete medvetet Ekologiska Snittar Fullkorn & Röda Frukter, 132 g

  • För barn från 3 år & uppåt
  • Sötma endast från frukt
  • Med 6 skivor
34 kr (258 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Dinkelstjärnor med Grönsaker i Ostsås Ekologiska

Alete medvetet Dinkelstjärnor med Grönsaker i Ostsås Ekologiska, 220 g

  • Från den 10:e månaden
  • Lunchmåltid
  • Med små bitar
24 kr (109 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Ekologiska Gräddade Morötter med Ekologiskt Kalkonris

Alete medvetet Ekologiska Gräddade Morötter med Ekologiskt Kalkonris, 220 g

  • Från den 10:e månaden
  • Glutenfri
  • Med små bitar
24 kr (109 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Smörgrönsaker med Potatis & Ekologisk Kyckling Ekologisk

Alete medvetet Smörgrönsaker med Potatis & Ekologisk Kyckling Ekologisk, 190 g

  • Från den sjätte månaden
  • Utan färgämnen & konserveringsmedel
  • Fri från tillsatt socker* & smakämnen
22 kr (116 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Kvällsmjölk Flingmåltid Multigryn

Alete medvetet Kvällsmjölk Flingmåltid Multigryn, 400 ml

  • Från den 10:e månaden
  • Praktisk drickbar måltid
  • Perfekt även när du är på språng
33 kr (83 kr / l)

Leverans till 19. oktober

Alete medvetet Ekologiska Snittar Fullkorn & Äpple

Alete medvetet Ekologiska Snittar Fullkorn & Äpple, 132 g

  • För barn från 3 år & uppåt
  • Sötma endast från frukt
  • Med 6 skivor
34 kr (258 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Vaniljgrynsgröt

Alete medvetet Vaniljgrynsgröt, 400 g

  • Från den 10:e månaden
  • 4 x 100 g färdig mannagrynsgröt
  • Ingen kylning krävs (värmebehandlad)
25 kr (63 kr / kg)

Leverans till 08. oktober

Alete medvetet Grötgrynsgryn

Alete medvetet Grötgrynsgryn, 400 g

  • Från den 10:e månaden
  • 4 x 100 g färdig mannagrynsgröt
  • Ingen kylning krävs (värmebehandlad)
25 kr (63 kr / kg)

Leverans till 19. oktober

Kvällsgröt Spannmål Banan-Kakao Ekologisk

Alete medvetet Kvällsgröt Spannmål Banan-​Kakao Ekologisk, 190 g

  • Från den 8:e månaden
  • Utan tillsatt socker
  • 100 % palmolja fri
22 kr (116 kr / kg)

Leverans till 19. oktober

Mjölkspannmålsmåltid med Flerkorn & Honungssmak

Alete medvetet Mjölkspannmålsmåltid med Flerkorn & Honungssmak, 400 ml

  • Från 10 månader
  • 2 x 200 ml färdig måltid
  • 100 % palmolja fri
33 kr (83 kr / l)

Leverans till 19. oktober