Alnatura Ekologiska Babyburkar med Äpple & Mango, 190 g

Fruktblandning från jordbruk med en touch av exotisk

18 kr

(95 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 190 g

I lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från 4:e månaden
  • Naturligt söt & finpurerad
  • Utan laktos och gluten

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ekologiskt Baby Spannmålsgröt, 250 g

Alnatura Ekologiska Babyburkar med Äpple & Mango, 190 g 18 kr (95 kr / kg)
Alnatura Ekologiskt Baby Spannmålsgröt, 250 g 29 kr (116 kr / kg)
Totalpris: 47 kr
Beskrivning

Äpple möter mango! Den här läckra fruktblandningen skämmer bort barn från 4 månaders ålder med smaker av mogen frukt och en antydan till exotiskt. Receptet är naturligt sött utan tillsatt socker, gluten- och laktosfritt och 100 procent av de finpyreterade ingredienserna kommer från kontrollerat ekologiskt jordbruk, inklusive frukt från det berömda odlingssystemet. De är omedelbart färdiga att äta och är idealiska för när du är på språng.

Tips: Du hittar detaljerad information om beredning och förvaring i fliken nedan!

Artikelnr.: XPI-MM-126756
Innehåll: 190 g
EAN: 4104420082281
Tillverkarnr.: 126756
Varumärke: Alnatura
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 5 månader
För vem?: Spädbarn
Produktegenskaper: Fri från tillsatt salt, Fri från tillsatt socker, Fri från gluten, Fri från laktos
Certifikat och kvalitetsmärkningar: Demeter, EU-/icke-EU ekologisk märkning
Förvaringsanvisning: Förvaras i kylskåp efter öppning och förbrukas inom några dagar, Förvaras i rumstemperatur
Ingredienser

71 % Apfel[2], 29 % Mango[1]

  1. från ekologisk odling
  2. **aus biodynamischem Anbau
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 230 / 55 kj / kcal
Fett 0,1 g
  varav mättade fettsyror 0,1 g
Kolhydrater 12,6 g
  varav socker 10 g
Kostfiber 1 g
Protein 0,3 g
Salt 0,01 g
Rekommendation för konsumtion och förvaring av barnmat på burk (kall, med mjölk eller frukt)
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologiska Babyburkar med Äpple & Mango

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder