Alnatura - Ekologiska livsmedel

Utvalda produkter för bebisar och barn

Med Alnatura får du ekologisk barnmat för spädbarn och barn, hållbart producerad och noggrant utvald.

Handla efter kategorier

Filtrera och sortera

Pris Rekommenderad ålder från (barnmat) För vem? Produktegenskaper Certifikat och kvalitetsmärkningar
Filter

Alnatura: 1 - 30 av 36 artiklar

Alnatura Ekologisk Björk Muesli för Barn

Alnatura Ekologisk Björk Muesli för Barn, 250 g

  • Från det första året
  • Smakar varmt och kallt
  • 100 % ekologisk kvalitet
32 kr (128 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiskt Baby Spannmålsgröt

Alnatura Ekologiskt Baby Spannmålsgröt, 250 g

  • Efter 4:e månaden
  • Smakar gott med vatten, mjölk, juice med mera
  • Inget tillsatt socker och mjölkprotein
29 kr (116 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologisk Baby Havregrynsgröt

Alnatura Ekologisk Baby Havregrynsgröt, 250 g

  • Från den 5:e månaden
  • Smakar gott med vatten, mjölk, juice med mera
  • Inget tillsatt socker och mjölkprotein
30 kr (120 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologisk Baby Grynsgröt

Alnatura Ekologisk Baby Grynsgröt, 190 g

  • Från den 6:e månaden
  • Smakar gott varmt & kallt
  • Inget tillsatt socker
18 kr (95 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologisk Gröt för Barn Havre-Banan

Alnatura Ekologisk Gröt för Barn Havre-​Banan, 250 g

  • Från det första året
  • Fullkornshavre, banan och vanilj
  • Beredd med kall och varm mjölk
33 kr (132 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologiska Babyburkar Palsternacka, Potatis & Nötkött

Alnatura Ekologiska Babyburkar Palsternacka, Potatis & Nötkött, 190 g

  • Från 6 månader
  • Innehåller nötkött
  • Fri från salt, gluten och laktos
20 kr (105 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologisk Kids Havre&Frukt Äpple-Jordgubbe Bar

Alnatura Ekologisk Kids Havre&Frukt Äpple-​Jordgubbe Bar, 138 g

  • Från den första födelsedagen
  • Havregrynsgröt-fruktblandning
  • Utan tillsatt socker och lätt att tugga
45 kr (326 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Barnburkar Pasta med Linsbolognese Ekologisk

Alnatura Barnburkar Pasta med Linsbolognese Ekologisk, 250 g

  • Från den 12:e månaden
  • Finhackad och mild
  • Utan salt, mjölkprodukter med mera
22 kr (88 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologiska Babyburkar Morot-Fänkål med Speltspaghetti & Lax

Alnatura Ekologiska Babyburkar Morot-​Fänkål med Speltspaghetti & Lax, 220 g

  • Från den 8:e månaden
  • Fin & aromatisk-mild
  • 100% ekologisk odling & ekologiskt vattenbruk
29 kr (132 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiska Babyburkar Pumpa

Alnatura Ekologiska Babyburkar Pumpa, 125 g

  • Från 4:e månaden
  • Sorterad & krämig mosad
  • Inget tillsatt salt, gluten och laktos
13 kr (104 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologisk fruktbar för Barn Fruit Allsorts

Alnatura Ekologisk fruktbar för Barn Fruit Allsorts, 23 g

  • Från det första levnadsåret
  • Ekologiska fullkornsflingor och frukt
  • Inget tillsatt socker och inga klibbiga fingrar
9 kr (391 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologiska Babyburkar Grönsaksris med Mango & Kyckling

Alnatura Ekologiska Babyburkar Grönsaksris med Mango & Kyckling, 250 g

  • Från den 12:e månaden
  • Milt kryddig & fruktig
  • Gluten-, laktos- och saltfri
28 kr (112 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologiska Babyburkar Spelt Spaghetti Bolognese

Alnatura Ekologiska Babyburkar Spelt Spaghetti Bolognese, 220 g

  • Från den 8:e levnadsmånaden
  • 100% ekologisk & Demeter odling
  • Innehåller nötkött, utan tillsatt salt
20 kr (91 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologiska Babyburkar Grönsaker med Sötpotatis

Alnatura Ekologiska Babyburkar Grönsaker med Sötpotatis, 190 g

  • Från den 4:e månaden
  • Finpurerad & krämig
  • Utan gluten, laktos & tillsatt salt
17 kr (89 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologiska Babyburkar Grönsaker-Sötpotatis-Kyckling

Alnatura Ekologiska Babyburkar Grönsaker-​Sötpotatis-​Kyckling, 190 g

  • Från den 6:e månaden
  • Gröt med möra bitar
  • Inget tillsatt salt, gluten och laktos
24 kr (126 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologisk fruktbar för Barn

Alnatura Ekologisk fruktbar för Barn, 23 g

  • Från det första levnadsåret
  • Ekologiska fullkornsflingor och frukt
  • Mjuk konsistens mellan våfflorna
9 kr (391 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Risflingor Ekologiska

Alnatura Risflingor Ekologiska, 250 g

  • Från den 5:e levnadsmånaden
  • Med rismjöl
  • Gluten- och mjölkfri
34 kr (136 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiska Babyburkar Äpple-blåbär

Alnatura Ekologiska Babyburkar Äpple-​blåbär, 125 g

  • Efter 4:e månaden
  • 100% ekologisk frukt
  • Gluten- och sockerfri
14 kr (112 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiska Babyburkar Morot & Rodelika

Alnatura Ekologiska Babyburkar Morot & Rodelika, 125 g

  • Från 4:e månaden
  • Krämig & oblandad
  • Inget tillsatt salt, gluten och laktos
13 kr (104 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiska Babyburkar Mild Äppel Ren

Alnatura Ekologiska Babyburkar Mild Äppel Ren, 125 g

  • Efter den fjärde månaden
  • Beredning av ren frukt
  • Utan gluten och tillsatt socker
15 kr (120 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologiska Babyburkar Äpple-Mango med Kokosnöt och Speltgrynsgröt

Alnatura Ekologiska Babyburkar Äpple-​Mango med Kokosnöt och Speltgrynsgröt, 190 g

  • Från den 6:e månaden
  • Inget tillsatt socker och laktos
  • 100% ekologisk odling
18 kr (95 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologiska Babyburkar Morot-Potatis- Nötkött

Alnatura Ekologiska Babyburkar Morot-​Potatis-​ Nötkött, 250 g

  • Från den 12:e månaden
  • Fina bitar & mild smak
  • Naturligt gluten- och laktosfri
22 kr (88 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiska Babyburkar Palsternacka ren

Alnatura Ekologiska Babyburkar Palsternacka ren, 125 g

  • Från och med den fjärde månaden
  • Ren och fin puré
  • Utan tillsatt salt, gluten och laktos
13 kr (104 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiska Babyburkar Päron med Blåbär

Alnatura Ekologiska Babyburkar Päron med Blåbär, 190 g

  • Efter 4:e månaden
  • Finpurerad
  • Inget tillsatt socker
18 kr (95 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiska babyburkar Päron Pure

Alnatura Ekologiska babyburkar Päron Pure, 125 g

  • Efter 4:e månaden
  • Enkelsort & milt fruktig
  • Utan gluten & tillsatt socker
17 kr (136 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiska Babyburkar Päron med Aprikos

Alnatura Ekologiska Babyburkar Päron med Aprikos, 190 g

  • Från 4 månaders ålder
  • Utan tillsatt socker
  • Recept med fin puré
17 kr (89 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiska Babyburkar Äppel-blåbärsmüsli

Alnatura Ekologiska Babyburkar Äppel-​blåbärsmüsli, 190 g

  • Från den 8:e levnadsmånaden
  • Fina bitar att tugga
  • Inget tillsatt socker och laktos
18 kr (95 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologiska Babyburkar Morötter-Potatis-Kött

Alnatura Ekologiska Babyburkar Morötter-​Potatis-​Kött, 190 g

  • Från den 4:e månaden
  • Finpurerad konsistens
  • Gluten-, laktos- och saltfri
20 kr (105 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ekologiska Babyburkar Färgade Grönsaker Medelhavet

Alnatura Ekologiska Babyburkar Färgade Grönsaker Medelhavet, 190 g

  • Från den 6:e månaden
  • Gluten & laktosfritt recept
  • Utan tillsatt salt eller socker
16 kr (84 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologisk Babyburkar Plommon i Äpple

Alnatura Ekologisk Babyburkar Plommon i Äpple, 190 g

  • Från och med den fjärde månaden
  • Utan tillsatt socker
  • Gluten- och laktosfri
17 kr (89 kr / kg)

Leverans till 09. oktober