Essentiq KIDS Aloe Vera & Oats Body Lotion, 250 ml

Lugnar känslig hud hos barn på ett naturligt sätt

148 kr

(592 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 250 ml

I lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Förser med fuktighet
  • Mild vård
  • Absorberas snabbt
  • Perfekt som after-sun-vård

Ofta köpt tillsammans med Akamuti Bedtime Baby Bath Milk - badmjölk, 250 ml

Essentiq KIDS Aloe Vera & Oats Body Lotion, 250 ml 148 kr (592 kr / l)
Akamuti Bedtime Baby Bath Milk - badmjölk, 250 ml 234 kr (936 kr / l)
Totalpris: 382 kr
Beskrivning

Denna naturliga och skonsamma kroppslotion ger fuktighet och näringsämnen till barnens hud och är särskilt snäll mot huden. Den vårdar utan att vara fet och absorberas snabbt. Den är även perfekt för användning efter att ha simmat eller vistats i solen. Lotionen innehåller utvalda aktiva ingredienser, såsom havrextrakt, aloe vera gel och kamomillblomvatten och har berikas med vårdande oljor av makadamia, mandel, solros och sheasmör, E-vitamin, allantoin och panthenol.

Användning:

  • Applicera efter dusch och massera försiktigt in på hela kroppen.
  • Förvara lotionen stängd vid rumstemperatur.

Essentiq-produkterna är fria från:

  • petrokemiska produkter
  • syntetiska färgämnen, doftämnen eller konserveringsmedel
  • sulfater
  • mjukgörande smedel
  • silikoner
  • parabener
  • PEG
  • SLS & SLES
  • etoxylater
  • formaldehyd
  • genetiskt modifierade organismer
Artikelnr.: XEC-ESS-2026
Innehåll: 250 ml
EAN: 3830059801504
Tillverkarnr.: 2026
Varumärke: Essentiq
Produktegenskaper: Fri från formaldehyd, Fri från genteknik, Fri från parabener, Fri från PEG, Fri från SLES, Fri från SLS, Fri från sulfater, Fri från syntetiska doftämnen, Fri från syntetiska färgämnen, Fri från syntetiska konserveringsmedel, Vegansk, Vitaminrik
Hudtyp: Känslig hud
Konsistens/administreringsform: Lotion
Ingredienser (INCI)

Aqua[1], Aloe Barbadensis Leaf Juice[3], Anthemis Nobilis Flower Water[3], Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[3], Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[1], Vegetable Glycerin[3], Glyceryl Stearat Citrat[1], Macadamia Integrifolia (Macadamia) Oil[3], Cetearylalcohol[1], Glyceryl Caprylate[1], Avena Sativa (Oat) Seed Extract[1], Stearic Acid[1], Palmitic Acid[1], Sodium Stearoyl Glutamate[1], Hydrogenated Ethylhexyl Olivate[1], Hydrogenated Olive Oil[1], Vitamin B5 (Panthenol), Tocopherylacetat, Cyamopsis Tetragonoloba (Guar) Gum[1], Xanthan Gum[1], Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[3], Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[3], Dehydroacetic Acid, Sodium Levulinate[1], Allantoin, Sodium Phytate[1], Potassium Sorbate, Citricacid, Parfum[1], Benzyl Alcohol, Limonene[2], Citral[2], Amyl Cinnamal[2], Cumarin[2], Anise Alcohol[2], Hexyl Cinnamal[2]

  1. av naturligt ursprung
  2. komponent av naturliga eteriska oljor
  3. aus biologischem Anbau
Juridisk information
Tillverkare: Essentiq d.o.o., Ulica bratov Tuma 8, 1000, Ljubljana, Slovenien, info@essentiq-cosmetics.com, www.essentiq-cosmetics.com

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Essentiq KIDS Aloe Vera & Oats Body Lotion