Freche Freunde Bar Banan, Röda Druvor & Aronia, Eko, 92 g

Fruktig variation som mellanmål

33 kr

(359 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 92 g

Bara 2 styck kvar på lager

Leverans senast torsdag, 08. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från 1 år
  • Utan tillsatt socker
  • Med naturliga ingredienser

Ofta köpt tillsammans med Holle Tigergröt - Banan & Bär med Havre & Quinoa, 110 g

Freche Freunde Bar Banan, Röda Druvor & Aronia, Eko, 92 g 33 kr (359 kr / kg)
Holle Tigergröt - Banan & Bär med Havre & Quinoa, 110 g 13 kr (118 kr / kg)
Totalpris: 46 kr
Beskrivning

Denna fruktiga bar kombinerar den söta smaken från solmogna bananer med saftiga röda druvor, aromatiskt syrlig aronia och näringsrikt fullkorn. Tack vare den praktiska formen är baren enkel för små händer att greppa och äta.

  • Söt och lätt syrlig smak
  • Enbart naturliga ingredienser
  • Greppvänlig form för små händer

Rekommenderad användning: Passar som ett fruktigt mellanmål.


Utvalda frukter och spannmålsingredienser kombineras noggrant och bearbetas varsamt. Den balanserade smaken kommer enbart från ingredienserna, helt utan tillsatt socker eller konstgjorda aromer. Den praktiska portionsstorleken gör baren enkel att äta och låter barnet upptäcka nya smaker.


Artikelnr.: XPI-MM-685306
Innehåll: 92 g
EAN: 4262367685306
Tillverkarnr.: 685306
Varumärke: Freche Freunde
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 12 månader
För vem?: Småbarn
Produktegenskaper: Fri från tillsatt socker, Fri från tillsatser, Fri från laktos
Certifikat och kvalitetsmärkningar: Ekologiskt certifierad enligt EU:s ekologiska förordning
Förvaringsanvisning: Förvaras svalt och torrt
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g per portion (23 g)[1]
Energi 1620 / 387 kj / kcal 373 / 89 kj / kcal
Fett 12 g 2,8 g
  varav mättade fettsyror 1,3 g 0,3 g
Kolhydrater 61 g 14 g
  varav socker 31 g 7,1 g
Kostfiber 6,4 g 1,5 g
Protein 6,4 g 1,5 g
Salt 0,03 g 0 g
  1. 1 Riegel
Ingredienser

22 % Dinkelflocken[1], Apfelsaftkonzentrat[2], 14 % Fullkornshavregryn[2], getrocknete Birne[2], Solrosolja[2], 6 % Rotes Koncentrat av druvjuice[2], 6 % torkad banan[2], 5 % Fullkorns havregryn[2], 4 % Aronia juice koncentrat[2], Oblaten[2] (Potatisstärkelse[2], Solrosolja[2])

  1. Dinkel ist eine Weizenart
  2. från ekologisk odling
Viktig information om användning av snacks för spädbarn och barn
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: erdbär GmbH, Eberswalder Straße 6-9 , 10437, Berlin, Tyskland, frechefreunde.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Freche Freunde Bar Banan, Röda Druvor & Aronia, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder