Holle Morotskex Ekologisk, 125 g

För mer variation i komplementär utfodringsfasen

31 kr

(248 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 125 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Gjord av dinkelmjöl
  • Från 1 års ålder
  • Med fruktens sötma

Ofta köpt tillsammans med Holle Tigergröt - Banan & Bär med Havre & Quinoa, 110 g

Holle Morotskex Ekologisk, 125 g 31 kr (248 kr / kg)
Holle Tigergröt - Banan & Bär med Havre & Quinoa, 110 g 13 kr (118 kr / kg)
Totalpris: 44 kr
Beskrivning

Morotskex gjorda av fint dinkelmjöl, saftiga morötter och sötman från dadlar och aprikoser är det perfekta mellanmålet mellan måltiderna. Barn från ett år och uppåt kommer att njuta av ett utsökt kex som designats för att vara veganskt, utan palmolja och enbart med fruktens sötma.

Viktig information om Rübli-kex:

  • Låt inte ditt barn knapra utan uppsikt eller när det ligger ner, så att det inte sätter i halsen.
  • Var uppmärksam på noggrann tandvård redan från det ögonblick ditt barns första tand dyker upp.
  • Stäng alltid använda förpackningar och använd dem så snabbt som möjligt.
Artikelnr.: XDK-HOL-179801
Innehåll: 125 g
EAN: 7640230493369
Tillverkarnr.: 179801
Varumärke: Holle
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 12 månader
För vem?: Småbarn
Produktegenskaper: Fri från laktos, Fri från palmolja, Vegansk, Vegetarisk
Certifikat och kvalitetsmärkningar: Ekologiskt certifierad enligt EU:s ekologiska förordning, Ekologiskt certifierad, Demeter, EU-/icke-EU ekologisk märkning
Förvaringsanvisning: Förvaras svalt och torrt
Ingredienser

57 % Speltmjöl[1], 15 % Morot[2], 15 % Dattlar[2], Sonnenblumenöl[2], 4 % Aprikosen[2], Natriumkarbonat[3], Thiamin (Vitamin B1)[4]

  1. eine Weizenart / Demeter / aus biodynamischer Landwirtschaft
  2. Demeter, aus biodynamischer Landwirtschaft
  3. Backtriebmittel
  4. Vitamin B1, vitaminiert laut Gesetz
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1419 / 339 kj / kcal
Fett 11 g
  varav mättade fettsyror 0,8 g
Kolhydrater 51 g
  varav socker 12 g
Protein 7,9 g
Salt <0,08 g
Thiamin 0,7 mg
Viktig information om användning av snacks för spädbarn och barn

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Holle Morotskex Ekologisk