Bebivita Mjölkpudding utan Tillsatt Socker Kex, 500 g

Med naturliga mjölk- och spannmålsingredienser

71 kr

(142 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 500 g

I lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från 6:e månaden
  • Med kex från Tyskland
  • Med värdefulla vitaminer

Ofta köpt tillsammans med Bebivita Ekologiska Fruktburkar för Bebisar Persika med Passionsfrukt i Äpple, 250 g

Bebivita Mjölkpudding utan Tillsatt Socker Kex, 500 g 71 kr (142 kr / kg)
Bebivita Ekologiska Fruktburkar för Bebisar Persika med Passionsfrukt i Äpple, 250 g 17 kr (68 kr / kg)
Totalpris: 88 kr
Beskrivning

Den här mjölkgröten från Bebivita är perfekt för spädbarn från 6 månader. Den smakar inte bara gott, utan har också berikats med viktiga mineraler som kalcium, järn och jod samt vitamin C, A, B1 och D.

Den här grötpuddingen är snabb och enkel att förbereda och har inget tillsatt socker eller sötning av juicekoncentrat. Istället innehåller den läckra kex från Tyskland, som ger gröten dess goda smak.
Den är också mycket mättande, lämnar inget övrigt att önska och kommer snart att vara en oumbärlig del av din lillas kost!

Artikelnr.: XPI-MM-DA11302-02
Innehåll: 500 g
EAN: 4018852036760
Tillverkarnr.: DA11302-02
Varumärke: Bebivita
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 6 månader
För vem?: Spädbarn
Produktegenskaper: Fri från tillsatt socker
Förvaringsanvisning: Förvaras i rumstemperatur, Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

37 % Weizengrieß, Molkenerzeugnis, 16 % Skummjölkspulver, Pflanzliche Öle (Solrosolja, Rapsolja), 8 % Kex (Vetemjöl, Molkenerzeugnis, Butter, Weizenstärke), Calciumcarbonat, Vitamin C, Järndifosfat, Vitamin E, Vitamin B1, Vitamin A, Kaliumjodat, Vitamin D

Näringsvärde
Näringsvärde pro 100 g zubereiteter Brei pro Portion (45 g Pulver + 150 ml Wasser) pro 100 g Pulver
Energi 410 / 98 kj / kcal 837 / 200 kj / kcal 1863 / 445 kj / kcal
Fett 2,7 g 5,4 g 12,1 g
  varav mättade fettsyror 0,4 g 0,7 g 1,6 g
Kolhydrater 14,9 g 30,6 g 68,1 g
  varav socker[1] 7 g 14,3 g 31,8 g
Kostfiber 0,5 g 1 g 2,2 g
Protein 1 g 2,1 g 4,6 g
Salt[2] 0,05 g 0,1 g 0,23 g
Natrium 0,04 g 0,04 g 0,09 g
  1. Zutaten enthalten von Natur aus Zucker.
  2. errechnet aus dem natürlichen Gehalt der Zutaten
Ingredienser
Ingredienser pro 100 g zubereiteter Brei pro Portion (45 g Pulver + 150 ml Wasser) pro 100 g Pulver
Calcium 89 mg 182 mg 405 mg
Eisen 1 mg 2,1 mg 4,6 mg
Jod 9,7 µg 20 µg 44 µg
Vitamin A 83 µg 171 µg 380 µg
Vitamin D 1,5 µg 3,1 µg 6,9 µg
Vitamin E 1,1 mg 2,2 mg 4,8 mg
Vitamin C 9,9 mg 20 mg 45 mg
Vitamin B1 0,14 mg 0,29 mg 0,65 mg
Viktig information om användning av gröt för barn
Tillagning av gröt
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Bebivita GmbH, Zeughausstr. 3, 85276 , Reisgang, Österrike, www.bebivita.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Bebivita Mjölkpudding utan Tillsatt Socker Kex

1 kundrecension i alla språk

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.


Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder