Freche Freunde Babykex Rübchen Rödbeta & Palsternacka, 30 g

Milt dinkelkex för små upptäckare

13 kr

(433 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 30 g

Bara 1 styck kvar på lager

Leverans senast torsdag, 08. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från 8 månader
  • Mild, sötaktig smak
  • Utan tillsatt salt & socker

Ofta köpt tillsammans med Holle Fruktpuré "Kiwi Koala" - Påse med Päron & Banan med Kiwi Ekologisk, 100 g

Freche Freunde Babykex Rübchen Rödbeta & Palsternacka, 30 g 13 kr (433 kr / kg)
Holle Fruktpuré "Kiwi Koala" - Påse med Päron & Banan med Kiwi Ekologisk, 100 g 11 kr (110 kr / kg)
Totalpris: 24 kr
Beskrivning

Dessa krispiga grönsakskex kombinerar den milda sötman från palsternacka och rödbeta med fint dinkelspannmål. De är särskilt anpassade för behoven hos barn från 8 månaders ålder och ger en behaglig tuggupplevelse.

  • Noggrant utvalda ingredienser
  • Smidiga att äta på språng
  • Lätta att greppa tack vare den praktiska formen

Rekommenderad användning: Passar bra som ett litet mellanmål på språng eller som tillbehör till eftermiddagens fruktgröt.


De noggrant utvalda ingredienserna bakas varsamt för att skapa en behaglig konsistens för de första försöken att knapra. Kexen är helt utan tillsatt socker eller salt och låter den naturliga smaken från den grönsaksbaserade degen stå i centrum. Förvarade torrt och väl förslutna håller sig kexen krispiga länge.


Artikelnr.: XPI-MM-681209
Innehåll: 30 g
EAN: 4262367681209
Tillverkarnr.: 681209
Varumärke: Freche Freunde
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 8 månader
För vem?: Spädbarn
Produktegenskaper: Fri från tillsatt salt, Fri från tillsatt socker, Fri från tillsatser
Certifikat och kvalitetsmärkningar: Ekologiskt certifierad enligt EU:s ekologiska förordning
Förvaringsanvisning: Förvaras svalt och torrt
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1842 / 440 kj / kcal
Fett 14 g
  varav mättade fettsyror 1,2 g
Kolhydrater 66 g
  varav socker 13 g
Kostfiber 4,1 g
Protein 11 g
Salt 0,26 g
Vitamin B1 1,4 mg
Ingredienser

67 % Speltmjöl[1], 19 % Koncentrat av rödbetsjuice, Rapsolja[2], 3 % Palsternackspulver[2], Backtriebmittel (Natriumbicarbonat), Vitamin B1

  1. Dinkel ist eine Weizenart
  2. från ekologisk odling
Viktig information om användning av snacks för spädbarn och barn
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: erdbär GmbH, Eberswalder Straße 6-9 , 10437, Berlin, Tyskland, frechefreunde.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Freche Freunde Babykex Rübchen Rödbeta & Palsternacka