HiPP Riskakor, Eko, Blåbär (30 g)

Mindre söt, otroligt smakrik

16 kr

(533 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Smak: Blåbär

Bara 2 styck kvar på lager

Leverans senast torsdag, 08. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från 8 månader
  • Fruktig smak
  • Inget tillsatt socker

Ofta köpt tillsammans med Holle Fruktpuré "Kiwi Koala" - Påse med Päron & Banan med Kiwi Ekologisk, 100 g

HiPP Riskakor, Eko, Blåbär (30 g) 16 kr (533 kr / kg)
Holle Fruktpuré "Kiwi Koala" - Påse med Päron & Banan med Kiwi Ekologisk, 100 g 11 kr (110 kr / kg)
Totalpris: 27 kr
Beskrivning

Dessa riskakor är gjorda av puffat, barnvänligt ekologiskt ris och innehåller upp till 30 % mindre socker än andra jämförbara riskakor!
De får sin sötma uteslutande från fruktjuicekoncentrat, är fria från gluten, smakämnen och tillsatt socker och deras runda form gör dem till ett lättgreppat, fruktigt mellanmål mellan måltiderna!

Artikelnr.: XPI-MM-3569-03
Innehåll: 30 g
EAN: 4062300376205
Tillverkarnr.: 3569-03
Varumärke: HiPP
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 8 månader
För vem?: Spädbarn
Produktegenskaper: Fri från aromämnen, Fri från konstgjorda aromer, Fri från tillsatt socker, Fri från gluten, Vegansk, Vegetarisk
Certifikat och kvalitetsmärkningar: Bio-sigill, EU-/icke-EU ekologisk märkning
Förvaringsanvisning: Förvaras i rumstemperatur, Förvaras svalt och torrt, Förslut förpackningen igen efter användning
Ingredienser

Ris[1], Koncentrat av äppeljuice[1], 1,3 % Puré av blåbär[1], Morotsjuicekoncentrat[1], Vitamin B1 (tiamin)

  1. Från ekologisk produktion.

Allergiinformation: Kan innehålla spår av SESAME, SOJA och MJÖLK.

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1624 / 388 kj / kcal
Fett 0,8 g
  varav mättade fettsyror 0,1 g
Kolhydrater 88,9 g
  varav socker 8,2 g
Protein 5,9 g
Salt 0,05 g
Viktig information om användning av snacks för spädbarn och barn
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG, Georg-Hipp-Str. 7, 85276 , Pfaffenhofen (Ilm), Tyskland, www.hipp.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för HiPP Riskakor, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder