Töpfer Babycare Vårdlotion Sensitiv, 150 ml

Parfymfri lotion för intensivvård

57 kr

(380 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 150 ml

Bara 5 styck kvar på lager

Leverans senast torsdag, 08. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För känslig barnhud
  • Intensivt återfuktande
  • Närande egenskaper
  • Med ekologiskt vetekli-extrakt

Ofta köpt tillsammans med Töpfer Babycare Sårskyddspasta, 75 ml

Töpfer Babycare Vårdlotion Sensitiv, 150 ml 57 kr (380 kr / l)
Töpfer Babycare Sårskyddspasta, 75 ml 63 kr (840 kr / l)
Totalpris: 120 kr
Beskrivning

Denna milda vårdlotion ger optimal vård för särskilt känslig babyhud. Med ekologiskt sheasmör ger den intensiv fukt och näring till den lilla människans känsliga hud. Den milda formulan är doftfri och innehåller glutenfritt ekologiskt vetekli-extrakt, som tillför positiva egenskaper till hudvården. Den lätta konsistensen absorberas snabbt och skämmer bort med naturliga ingredienser.

Artikelnr.: XPI-TOE-6000110
Innehåll: 150 ml
EAN: 4006303009470
Tillverkarnr.: 6000110
Varumärke: Töpfer
Produktegenskaper: 100 % naturkosmetik, Fri från silikoner, Fri från syntetiska doftämnen, Fri från mikroplast, Fri från parfym
Hudtyp: Känslig hud
Certifikat och kvalitetsmärkningar: ECOCERT - Cosmos Natural
Konsistens/administreringsform: Lotion
Förvaringsanvisning: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Kroppsområde: Hela kroppen
Ingredienser (INCI)

Aqua, Coco Caprylate/Caprate, Glycerin[2], Caprylic/Capric Triglyceride, Polyglyceryl-4 Diisostearate/ Polyhydroxystearate/Sebacate, Hydrogenated Ethylhexyl Olivate, Zinc Sulfate, Triticum Vulgare (Wheat) Bran Extract[1], Tocopherol (Vitamin E), Hydrogenated Olive Oil Unsaponifiables, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Glyceryl Caprylate, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1], Sodium Anisate, Sodium Citrate, Citric Acid

  1. aus kontrolliert biologischem Anbau
  2. Aus biologischen Zutaten hergestellt
Juridisk information
Tillverkare: Töpfer GmbH, Heisinger Straße 6, 87463, Dietmannsried, Tyskland, www.toepfer-babywelt.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Töpfer Babycare Vårdlotion Sensitiv