Freche Freunde Bar Persika, Päron, Plommon & Vinbär, Eko, 92 g

Fruktigt mellanmål för varje dag

33 kr

(359 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 92 g

Bara 5 styck kvar på lager

Leverans senast torsdag, 08. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från 1 år
  • Med naturliga ingredienser
  • Utan tillsatt socker

Ofta köpt tillsammans med Holle Tigergröt - Banan & Bär med Havre & Quinoa, 110 g

Freche Freunde Bar Persika, Päron, Plommon & Vinbär, Eko, 92 g 33 kr (359 kr / kg)
Holle Tigergröt - Banan & Bär med Havre & Quinoa, 110 g 13 kr (118 kr / kg)
Totalpris: 46 kr
Beskrivning

Denna bar kombinerar den fina sötman från persika, päron och plommon med den lätt syrliga smaken från svarta vinbär. Den praktiska formen är anpassad för små händer och gör det enkelt att äta själv.

  • Praktisk att ta med på språng
  • Utan tillsatt socker och tillsatser
  • Endast med naturliga ingredienser

Rekommenderad användning: Passar som ett fruktigt mellanmål.


De utvalda fruktingredienserna kombineras på ett välbalanserat sätt och bearbetas varsamt. Den balanserade smaken kommer enbart från frukternas naturliga sötma, helt utan tillsatt socker. Den kompakta portionsstorleken hjälper till att hålla händerna rena när barnet äter och ryms enkelt i väskan.


Artikelnr.: XPI-MM-685344
Innehåll: 92 g
EAN: 4262367685344
Tillverkarnr.: 685344
Varumärke: Freche Freunde
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 12 månader
För vem?: Småbarn
Produktegenskaper: Fri från tillsatt socker, Fri från tillsatser, Fri från laktos
Certifikat och kvalitetsmärkningar: Ekologiskt certifierad enligt EU:s ekologiska förordning
Förvaringsanvisning: Förvaras svalt och torrt
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g per portion (23 g)[1]
Energi 1574 / 376 kj / kcal 360 / 86 kj / kcal
Fett 10 g 2,3 g
  varav mättade fettsyror 1,1 g 0,3 g
Kolhydrater 59 g 14 g
  varav socker 28 g 6,4 g
Kostfiber 8,9 g 2 g
Protein 7,9 g 1,8 g
Salt 0,03 g 0 g
  1. 1 Riegel
Ingredienser

22 % Dinkelflocken[1], 22 % Koncentrat av persikosaft[1], 14 % Fullkornshavregryn[1], 11 % getrocknete Birne[1], Solrosolja[1], 7 % Koncentrat av plommonjuice[1], 5 % Fullkorns havregryn[1], torkad banan[1], 4 % Svarta vinbärsjuicekoncentrat[1], Oblaten[1] (Potatisstärkelse[1], Solrosolja[1])

  1. från ekologisk odling
Viktig information om användning av snacks för spädbarn och barn
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: erdbär GmbH, Eberswalder Straße 6-9 , 10437, Berlin, Tyskland, frechefreunde.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Freche Freunde Bar Persika, Päron, Plommon & Vinbär, Eko