Töpfer Sonnengrieß Gröt Vetegryn Äpple & Banan, Eko, 200 g

Krämig mannagrynsnjutning med fin fruktton

34 kr

(170 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 200 g

Bara 5 styck kvar på lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från 6 månaders ålder
  • Med 4 värdefulla bifidokulturer
  • Utan tillsatt socker & mjölkfri

Ofta köpt tillsammans med Holle Ekologiska babyburkar med Potatis, Pumpa & Zucchini Demeter, 190 g

Töpfer Sonnengrieß Gröt Vetegryn Äpple & Banan, Eko, 200 g 34 kr (170 kr / kg)
Holle Ekologiska babyburkar med Potatis, Pumpa & Zucchini Demeter, 190 g 13 kr (68 kr / kg)
Totalpris: 47 kr
Beskrivning

Mannagrynsgröten kombinerar finbearbetad ekologisk durumvetemannagryn och ekologisk havre med den milda smaken av äpple och banan. Frukternas naturliga sötma ger gröten en mild smak, helt utan tillsatt socker. Receptet är mjölkfritt och innehåller en Bifido-blandning med fyra kulturer samt vitamin B1. Gröten blandas snabbt och helt klumpfritt till en jämn konsistens som passar att äta med sked.

Tillagning:

  • Koka upp 100 ml standardmjölk och 100 ml vatten.
  • Låt svalna till ca 50 °C.
  • Rör ner 20 g, ca 4 msk, grötpulver.
  • Låt svälla i 1 minut.
  • Låt svalna till ättemperatur.
Artikelnr.: XPI-TOE-6047101
Innehåll: 200 g
EAN: 4006303009920
Tillverkarnr.: 6047101
Varumärke: Töpfer
Rekommenderad ålder från (barnmat): Från 6 månader
För vem?: Spädbarn
Produktegenskaper: Fri från tillsatt socker, Fri från mjölk, Ej klumpbildande
Certifikat och kvalitetsmärkningar: Ekologiskt certifierad enligt EU:s ekologiska förordning
Förvaringsanvisning: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

91 % Gryn av durumvete[1], 6,5 % Bananen Flocken[1], 2,5 % Äppelflingor[1] (85 % Apfel[1], Rismjöl[1]), Bifidobacteria kulturer (Bifidobacterium breve, B.bifidum CBT BF3, B.infantis CBT BT1, B.longum CBT BG7), Vitamin B1

  1. Från ekologisk produktion.
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g per Port.[1]
Energi 1553 / 371 kj / kcal 532 / 127 kj / kcal
Fett 1,6 g 3,3 g
  varav mättade fettsyror 0,3 g 1,9 g
Kolhydrater 77 g 19 g
  varav socker 7,9 g 5,5 g
Kostfiber 4,3 g 0,9 g
Protein 10 g 4,8 g
Salt 0,01 g 0,1 g
  1. Standardzubereitung: 20g Pulver (4 EL) + 100 ml Vollmilch + 100 ml Wasser
Ingredienser
Ingredienser per 100 g per Port.[1]
Vitamin B1 (Thiamin) 1,5 mg 0,32 mg
Natrium 5,2 mg 41 mg
  1. Standardzubereitung: 20g Pulver (4 EL) + 100 ml Vollmilch + 100 ml Wasser
Viktig information om användning av gröt för barn
Viktig information om användning av snacks för spädbarn och barn
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Töpfer GmbH, Heisinger Straße 6, 87463, Dietmannsried, Tyskland, www.toepfer-babywelt.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Töpfer Sonnengrieß Gröt Vetegryn Äpple & Banan, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder