Gröt för bebisar och småbarn

De bästa ingredienserna för ditt barn

Barnmat utvecklad för att följa barnet under introduktionen av fast föda med recept anpassade för de minsta. Från enkla måltider till mer kompletta blandningar erbjuder varje lösning stöd för barnets utveckling. Perfekta för att introducera nya smaker varje dag.

Filtrera och sortera

Pris Varumärke Rekommenderad ålder från (barnmat) För vem? Produktegenskaper Certifikat och kvalitetsmärkningar
Filter

Gröt: 1 - 30 av 56 artiklar

Holle Fullkornsgröt Gröt Havre Ekologisk

Holle Fullkornsgröt Gröt Havre Ekologisk, 250 g

  • Från den 5:e månaden
  • Innehåller naturligt socker
  • Mjuka ekologiska fullkornsflingor
35 kr (140 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Himmeltau Finaste Vetegryn klassiska

Himmeltau Finaste Vetegryn klassiska, 600 g

  • Från den 6:e månaden
  • Inget tillsatt socker
  • Med vitamin B1
30 kr (50 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Kvällsgröt utan Tillsatt Socker Kex-Banan

Bebivita Kvällsgröt utan Tillsatt Socker Kex-​Banan, 500 g

  • Från den 5:e månaden
  • Med mineraler & vitaminer
  • Med kex från Tyskland
71 kr (142 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Tillskottsnäring Mjölkgröt Lilla Finsmakaren Stracciatella

Milupa Tillskottsnäring Mjölkgröt Lilla Finsmakaren Stracciatella, 400 g

  • Från den 8:e månaden
  • Med chokladbitar
  • Praktisk återförslutning
64 kr (160 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Bebivita Mjölkpudding utan Tillsatt Socker Kex

Bebivita Mjölkpudding utan Tillsatt Socker Kex, 500 g

  • Från 6:e månaden
  • Med kex från Tyskland
  • Med värdefulla vitaminer
71 kr (142 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

HiPP Risgröt för småbarn, Eko

HiPP Risgröt för småbarn, Eko, 200 g

  • Från 5 månader
  • Glutenfri
  • Även för mjölkgröt
35 kr (175 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Holle Fullkornsgröt med Mannagryn Ekologisk

Holle Fullkornsgröt med Mannagryn Ekologisk, 250 g

  • Från den 5:e månaden
  • Enkel tillagning
  • Innehåller gluten
35 kr (140 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Fullkornsgröt av Ris (glutenfri) Ekologisk

Holle Fullkornsgröt av Ris (glutenfri) Ekologisk, 250 g

  • Från den 5:e månaden
  • Mjuka ekologiska fullkornsflingor
  • Noggrant utvalda ekologiska spannmål
41 kr (164 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Holle Ekologisk Getmjölksgröt Blåbär & Banan

Holle Ekologisk Getmjölksgröt Blåbär & Banan, 200 g

  • Från 6:e månaden
  • Utan palmolja & glutenfri
  • Mycket mild smak
45 kr (225 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Fullkornsgröt av Hirs (glutenfri) Ekologisk

Holle Fullkornsgröt av Hirs (glutenfri) Ekologisk, 250 g

  • Från den 5:e månaden
  • Mjuka flingor av ekologiskt fullkornsmjöl
  • Lätt att tillaga
41 kr (164 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alete medvetet Ekologisk Kvällsgröt Fullkorn Dinkelkex

Alete medvetet Ekologisk Kvällsgröt Fullkorn Dinkelkex, 190 g

  • Från den 6:e månaden
  • Utan tillsatt socker
  • 100% fri från palmolja
22 kr (116 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Himmeltau Finaste Mannagrynsflingor Honung

Himmeltau Finaste Mannagrynsflingor Honung, 500 g

  • Från den 6:e månaden
  • Sötad med honung
  • Med vitamin B1
39 kr (78 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

HiPP Müsli - Baby Bircher, Eko

HiPP Müsli -​ Baby Bircher, Eko, 250 g

  • Från 6:e månaden
  • Med äpplen, bananer & fullkorn
  • Utan tillsatt socker
44 kr (176 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Himmeltau Finaste Godnattgröten

Himmeltau Finaste Godnattgröten, 330 g

  • Från den 6:e månaden
  • Med vaniljsmak
  • Inget tillsatt socker
39 kr (118 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

HiPP 5-Kornsgröt Guten Tag, Eko

HiPP 5-​Kornsgröt Guten Tag, Eko, 200 g

  • Från 5 månaders ålder
  • Olika grötvarianter
  • Utan tillsatt socker & mjölk
34 kr (170 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Ziegenhaferglück Getmjölksgröt Fullkornshavre, Eko

Töpfer Ziegenhaferglück Getmjölksgröt Fullkornshavre, Eko, 200 g

  • Från 6 månaders ålder
  • Krämig & mild konsistens
  • Med vitaminer & kalcium
57 kr (285 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologisk Björk Muesli för Barn

Alnatura Ekologisk Björk Muesli för Barn, 250 g

  • Från det första året
  • Smakar varmt och kallt
  • 100 % ekologisk kvalitet
32 kr (128 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Tillskottsnäring Mjölkgröt, God Natt Smörkaka

Milupa Tillskottsnäring Mjölkgröt, God Natt Smörkaka, 400 g

  • Från den 6:e månaden
  • Utan tillsatt socker
  • Med vete, havre, ris m.m
64 kr (160 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Holle Ekologisk Getmjölksgröt Hallon & Banan

Holle Ekologisk Getmjölksgröt Hallon & Banan, 200 g

  • Från den 6:e månaden
  • Glutenfritt recept
  • Mycket mild smak
45 kr (225 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alete medvetet Mjölkspannmålsmåltid med Vaniljsmak

Alete medvetet Mjölkspannmålsmåltid med Vaniljsmak, 400 ml

  • Från 10 månader
  • 2 x 200 ml färdig måltid
  • 100 % palmolja fri
33 kr (83 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Alete medvetet Mjölk- och Flingmåltid Kex

Alete medvetet Mjölk-​ och Flingmåltid Kex, 400 ml

  • Från den 10:e månaden
  • Utan palmolja
  • Med zink, jod, järn & kalcium
33 kr (83 kr / l)

Leverans till 19. oktober

Bebivita Mjölkpudding utan Tillsatt Socker Kakao

Bebivita Mjölkpudding utan Tillsatt Socker Kakao, 500 g

  • Från 8:e månaden
  • Med mineraler & vitaminer
  • Mild smak
71 kr (142 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Beba SINLAC Specialgröt

Beba SINLAC Specialgröt, 250 g

  • Från 7 månader
  • Inget tillsatt socker*
  • Proteinextrakt från johannesbrödgroddar
80 kr (320 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Kompletterande Kvällsmat Risgrynsgröt med Äpple

Bebivita Kompletterande Kvällsmat Risgrynsgröt med Äpple, 500 g

  • Från den 5:e månaden
  • Utan gluten och socker
  • Innehåller värdefulla vitaminer och mineraler
71 kr (142 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Fullkornsgröt 3-korn (glutenfri) Ekologisk

Holle Fullkornsgröt 3-​korn (glutenfri) Ekologisk, 250 g

  • Komplett kompletterande mat
  • Tidigast från 6:e månaden
  • Laktosfri och vegansk
41 kr (164 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologisk Baby Havregrynsgröt

Alnatura Ekologisk Baby Havregrynsgröt, 250 g

  • Från den 5:e månaden
  • Smakar gott med vatten, mjölk, juice med mera
  • Inget tillsatt socker och mjölkprotein
30 kr (120 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Alnatura Ekologiskt Baby Spannmålsgröt

Alnatura Ekologiskt Baby Spannmålsgröt, 250 g

  • Efter 4:e månaden
  • Smakar gott med vatten, mjölk, juice med mera
  • Inget tillsatt socker och mjölkprotein
29 kr (116 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Holle Mjölkgröt banan Ekologisk

Holle Mjölkgröt banan Ekologisk, 250 g

  • Från den 6:e månaden
  • Lätt att förbereda
  • 100% fullkorn
42 kr (168 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Töpfer Buchizauber Mjölkgröt Bovete, Eko

Töpfer Buchizauber Mjölkgröt Bovete, Eko, 400 g

  • Från 6 månaders ålder
  • Med järn, jod & vitaminer
  • Snabb att tillaga & klumpfri
57 kr (143 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Holle Mjölkgröt Havre Jordgubb Ekologisk

Holle Mjölkgröt Havre Jordgubb Ekologisk, 250 g

  • Från den 6:e månaden
  • Snabb förberedelse
  • Utan palmolja
42 kr (168 kr / kg)

Leverans till 09. oktober